Dlaczego warto kupić laser fiber

Dlaczego warto kupić laser fiber

Lasery fiber zyskują na rynku obrabiarek coraz większą popularność dzięki efektywności, szybkości i oszczędnościom, jakie generują. Dlaczego warto kupić laser fiber Wraz ze specjalistami z firmy Maszyny-Polskie.PL tłumaczymy, dlaczego warto postawić na nowoczesne lasery światłowodowe. Jeszcze do niedawna rynek obrabiarek laserowych zdominowany był przez urządzenia oparte na dwutlenku węgla. I chociaż technologię tę opracowano jeszcze w…

maszyny polskie dlaczego laser fiber 2

Lasery fiber zyskują na rynku obrabiarek coraz większą popularność dzięki efektywności, szybkości i oszczędnościom, jakie generują.

Dlaczego warto kupić laser fiber

Wraz ze specjalistami z firmy Maszyny-Polskie.PL tłumaczymy, dlaczego warto postawić na nowoczesne lasery światłowodowe.

Jeszcze do niedawna rynek obrabiarek laserowych zdominowany był przez urządzenia oparte na dwutlenku węgla. I chociaż technologię tę opracowano jeszcze w latach 60., jej stopniowy rozwój sprawiał, że nie miała konkurencji w zakresie efektywności i szybkości działania, a także liczby możliwych zastosowań. Dopiero w okolicach 2008 roku dokonał się przełom i na rynek weszły zupełnie nowe konstrukcje oparte na światłowodach.

Lasery fiber wyznaczają dziś kierunek, w jakim podąża cała branża i szturmem zdobywają rynek. Dlaczego? Oto pięć powodów, dla których przy zakupie obrabiarki laserowej warto postawić na maszyny światłowodowe.

Dlaczego laser fiber: energooszczędność

Lasery CO2 rozwijane przez lata osiągnęły w ostatnim czasie wydajność na poziomie 8 proc. natrafiając na barierę dalszego rozwoju. Przełom spowodowany przez nowe lasery fiber polega między innymi na tym, że ich wydajność sięga 25 proc.

A to oznacza oszczędności wynikające z używania lasera fiber. Urządzenie oparte na światłowodzie pobiera nawet cztery razy mniej energii niż starsze, gazowe konstrukcje. Co więcej, przy obróbce blach cienkich laser fiber potrzebuje tylko połowę mocy wyjściowej lasera CO2 dla osiągnięcia tej samej szybkości cięcia. Ale o tym w kolejnym punkcie.

maszyny polskie dlaczego laser fiber 2

Dlaczego laser fiber: szybkość pracy

Laser fiber o często spotykanej mocy 4 kW tnie blachę o grubości 1 mm z prędkością trzykrotnie większą niż laser CO2. Wszystko dzięki innej budowie głowicy tnącej, a także większej gęstości wiązki lasera i lepszej absorpcji długości fali. Nowoczesne lasery światłowodowe dają też możliwość modyfikacji parametrów pracy tak, aby prędkość cięcia w danych warunkach była jak największa.

Grubsze materiały, przekraczające 8 mm, dla precyzyjnego cięcia wymagają dość szerokiej wiązki lasera, dlatego dopiero w ich przypadku prędkość cięcia maszyn fiber i CO2 o tej samej mocy jest porównywalna. Szacuje się jednak, że aż 70 proc. materiałów obrabianych w przemyśle nie przekracza 6 mm grubości, co zwiększa przewagę lasera fiber.

Dlaczego laser fiber: uniwersalność

Wraz z rozwojem laserów fiber ich cechą staje się także uniwersalność. W przemyśle większość ciętych materiałów stanowią blachy, w przypadku których fiber sprawdza się znakomicie. Laser światłowodowy jest bezkonkurencyjny zwłaszcza w przypadku metali refleksyjnych, takich jak aluminium, miedź czy mosiądz. Próba cięcia takich materiałów starym laserem CO2 może skończyć się uszkodzeniem urządzenia.

Lasery fiber świetnie radzą sobie także z cięciem większości tworzyw sztucznych, szczególnie popularnego ABS. Urządzeniem światłowodowym można obrabiać także ceramikę i materiały węglowe.

 maszyny polskie dlaczego laser fiber 1

Dlaczego laser fiber: niezawodność

Lasery fiber nie wymagają konserwacji i wyróżniają się długą żywotnością. Głównie dzięki temu, że oparte są na bezobsługowym i niezawodnym przewodzie światłowodowym, a nie skomplikowanym systemie luster i soczewek spotykanym w laserach CO2. W starych laserach gazowych zwierciadła mogły rozregulowywać się bądź brudzić, co wpływało na spadek mocy urządzenia, lasery fiber nie tracą swoich właściwości w całym okresie użytkowania. Nie trzeba też martwić się wymianą luster, filtrów czy rur.

Właściciele laserów CO2 napotykają też coraz większe trudności przy serwisowaniu i naprawie używanych obrabiarek. Wielu specjalistów nie podejmuje się pracy przy starszych maszynach z uwagi na pracochłonność i spore koszty obsługi urządzeń gazowych. W przypadku laserów fiber renomowani dystrybutorzy, tacy jak Maszyny Polskie, zapewniają kompleksową opiekę posprzedażową i dostęp do serwisu szkolonego bezpośrednio przez producenta.

Dlaczego laser fiber: perspektywy

W biznesie ten, kto nie idzie do przodu, tak naprawdę się cofa. Tymczasem lasery CO2, zaprojektowane przed kilkudziesięciu laty, stają się technologią przeszłości, od których odchodzi coraz więcej producentów. Obrabiarki światłowodowe są dynamicznie rozwijane, mają coraz więcej zastosowań i stają się coraz bardziej konkurencyjne. Zdaniem ekspertów z czasem całkowicie wyprą z rynku urządzenia CO2.

Autor: inż. Andrzej Barczewski

Zajmujemy się sprzedażą i serwisowaniem maszyn do metalu a w szczególności ,,maszyn do cięcia i gięcia”. Nasi doradcy techniczni oraz handlowi są gotowi odpowiedzieć na wszystkie pytania dot. dostępności, aspektów technicznych maszyn oraz finansowania.