Jaki laser kupić, CO2 czy fiber?

Jaki laser kupić, CO2 czy fiber?

Jaki laser kupić, CO2 czy fiber? Zakup lasera wymaga odpowiednich przygotowań. Z nietrafionym zakupem trzeba się borykać nierzadko przez lata i może się on okazać ogromnym obciążeniem dla przedsiębiorstwa. Świadomie wybrana maszyna znacznie usprawni produkcję i przyczyni się do sporych oszczędności. Nawet jeśli nie jest to twój pierwszy zakup i wydaje ci się, że dobrze…


Jaki laser kupić, CO2 czy fiber?

Zakup lasera wymaga odpowiednich przygotowań. Z nietrafionym zakupem trzeba się borykać nierzadko przez lata i może się on okazać ogromnym obciążeniem dla przedsiębiorstwa. Świadomie wybrana maszyna znacznie usprawni produkcję i przyczyni się do sporych oszczędności.

Nawet jeśli nie jest to twój pierwszy zakup i wydaje ci się, że dobrze wiesz, jak wybrać odpowiedni laser do swojej firmy, zastanów się, ile lat temu ostatnio to robiłeś. Technologie laserowe rozwijają się w zawrotnym tempie, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować się ze specjalistami.

Jeśli natomiast w twojej firmie nigdy nie używałeś lasera i wciąż korzystasz z usług poddostawców, przeanalizuj, ile miesięcznie wydajesz na wycinane laserowo elementy. Jak mawiał Henry Ford, „jeśli potrzebujesz maszyny i nie kupujesz jej, ostatecznie stwierdzisz, że zapłaciłeś za nią, choć wcale jej nie masz”. Własny laser to oszczędność czasu, pieniędzy i niezależność, która pozwoli rozwinąć skrzydła twojemu biznesowi.

Jaki laser kupić.? CO2 czy fiber?

Na rynku laserów dominują dziś dwie konstrukcje: CO2 i fiber. Obie mają swoje zalety i wady, różnią się zasadami działania i kosztami obsługi, jednak to tę drugą uznaje się za bardziej perspektywiczną.

Laser CO2 – zasada działania

Laser CO2 działa na zasadzie aktywowanej elektrycznie mieszanki dwutlenku węgla prowadzonej do źródła za pomocą systemu luster. Przed pojawieniem się technologii fiber był to najchętniej wybierany typ lasera ze względu na uniwersalność i sprawność dochodzącą do 10 proc. Wciąż jest dobrym rozwiązaniem w przypadku obróbki niektórych tworzyw niemetalicznych, a zwłaszcza żywic, szkła czy drewna.

Trzeba jednak pamiętać, że laser CO2 staje się technologią przeszłości, opracowaną ponad pół wieku temu. Sprawność gazowego źródła jest nawet cztery razy niższa niż światłowodowego odpowiednika. Gazy inicjujące zużywane podczas pracy, a także liczne podzespoły generują znaczne koszty. Skomplikowana optyka dla utrzymania mocy wymaga systematycznej konserwacji. Tymczasem serwisowania i przeglądów maszyn w tej technologii podejmuje się coraz mniejsza liczba specjalistów. Naprawy są uciążliwe i kosztowne, dlatego na rynku można spotkać wiele tanich, ale wiekowych i wyeksploatowanych laserów gazowych, które potrafią przynieść więcej kłopotów niż korzyści.

Laser fiber – zasada działania

Laser fiber opiera się na światłowodach. Inicjująca wiązka wzmacniana jest przed diody pompujące i prowadzona po cienkim światłowodzie podobnym do tych używanych w telekomunikacji. Przewaga lasera fiber najwidoczniejsza jest przy obróbce metali refleksyjnych oraz cieńszych, wymagających większej precyzji materiałów.

W porównaniu do urządzeń gazowych, lasery fiber są bardziej wydajne i zużywają nawet o 70 proc. mniej energii. Niezawodny i bezobsługowy przewód światłowodu nie wymaga tyle uwagi co systemy luster w laserach CO2. Nie trzeba też martwić się wymianą wentylatorów, filtrów czy gazów osłonowych. Dla wielu przedsiębiorców ostatecznym argumentem na rzecz laserów fiber jest ich szybkość i nieosiągalna dla innych urządzeń precyzja działania.

Jeszcze do niedawna lasery fiber miały ograniczone zastosowanie i w przypadku cięcia grubych materiałów polecano maszyny gazowe. Dziś jednak technologia światłowodowa staje się coraz bardziej uniwersalna, wypierając CO2 z kolejnych rynków. Znakomite parametry pracy sprawiają, że laser fiber stał się konkurencyjny także przy cięciu grubych blach czy tworzyw sztucznych, gdyż większą moc potrzebną do skutecznego działania rekompensuje wydajność źródła. Jak podkreślają specjaliści z firmy Maszyny-Polskie.PL, w przyszłości lasery światłowodowe całkowicie zdominują rynek obróbki metali i innych materiałów, dlatego warto zastanowić się, czy inwestowanie w inne, schyłkowe technologie nie okaże się zbędnym balastem dla firmy.

Autor: inż. Andrzej Barczewski, Maszyny-Polskie.PL

Zajmujemy się sprzedażą i serwisowaniem maszyn do metalu a w szczególności ,,maszyn do cięcia i gięcia”. Nasi doradcy techniczni oraz handlowi są gotowi odpowiedzieć na wszystkie pytania dot. dostępności, aspektów technicznych maszyn oraz finansowania.